3D brýle
3D brýle
Jsou dvě kategorie 3D brýlí – aktivní a pasivní. Aktivní 3D brýle jsou elektronicky propojeny s displejem, buď u počítače, nebo v helmách pro virtuální projekci apod. Jedny využívají tekutých krystalů, které zatmívají střídavě levé, nebo pravé oko synchronně s obrazem promítaným na plátno, druhé mají dva malé displeje, každý pro jedno oko a další externí monitor u nich není potřeba.
Pasivních 3D brýlí je více druhů: Lineárně polarizované brýle
brýle s kruhovou polarizací
brýle Infitec
pomocné anaglyfické brýle
ChromaDepth brýle
anachromatické anaglyfické brýle
zatmívací brýle
Pasivní se jim říká proto, že je nelze nijak upravovat – nasadíte si je a využijete pro tu kterou metodu 3D projekce, pro niž jsou určeny.
Anaglyfické 3D brýle fungují na principu různých barevných skel v každém okuláru. I zde probíhají stále nové pokusy, jak 3D obraz co nejlépe podat a jaké barvy je nejlepší využít
Polarizační, nebo také polarizované brýle fungují na principu, kdy každé sklo propouští obraz jen pro dané, určené oko, přičemž na plátno jsou promítány v rychlém sledu obrazy pro obě strany.
Technologie je interferenční. Filtry rozdělí viditelné barevné spektrum na šest proudů – dva v červené části, dva v zelené a dva v modré. Střídavě je každý proud použit na jedno oko. To není tak citlivé, aby rozdělení barevného pásma zpracovalo, a tím vzniká 3D obraz.
Technologie ChromaDepth pracuje na podobném principu dělení barev spektra na jednotlivé proudy. Pode použité barevné fólie pak mozek nedokáže barevnou informaci složit jinak, než ve stereoskopickém efektu.
A konečně (shutter) brýle. Jedná se o známý stereoskopický efekt, kdy se střídavě zatmívají sklíčka tekutými krystaly a každé oko dostane obraz zvlášť. Tyto brýle obsahují dva LCD filtry, které střídavě zobrazují obraz pravému a levému oku. Nedochází tak ke ztrátě barevnosti, pouze k méně bolestivým ztrátám jasu.